Arçelik Buzdolabı Buzmatik Çalışmıyor

Arçelik marka buzdolaplarının yeni modellerinin hemen hepsinde buzmatik vardır. Buzmatik genel olarak buzlukta kanala koyduğunuz suyun buz olarak geri alınmasına yarayan bir opsiyondur. Özellikle yaz aylarında sıkça kullanılan bu özelliğin arızalı olması istediğiniz zaman buz alamama durumuna neden olabilir.

Arçelik Buzdolabı Buzmatik Çalışmıyor

Buzmatik çalışmıyorsa ilk akla gelen bu opsiyonun istemeden kapatmış olabileceğinizdir. Buzdolabının üzerinde olan göstergelerde yuvarlak bir kar işareti olacaktır. Eğer o yanıyorsa buzmatik çalışıyor demektir. Eğer yanmıyorsa çalışmıyor demektir. Eğer bu opsiyonu açmak istiyorsanız üzerinde yine kar işareti olan tuşa 3 saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Buz özelliğini açtıktan sonra buz çekmecesini kendinize doğru çekerek yerinden çıkarın ve içini su ile doldurup geri yerine takın. Yaklaşık 2 saat sonra buz hazır olacaktır. Buzları almak için de buz haznesinin üzerinde olan düğmeleri 90 derece kadar sağa çevirmeniz yeterli olacaktır. Buzlar saklama kabına düşecektir, oradan alıp kullanabilirsiniz.

Eğer buzmatik açık olduğu halde çalışmıyorsa, bu bir arıza nedeni ile olmuş olabilir. Bunun için Arçelik servis‘ini arayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Arçelik Buzdolabı Buzmatik neden çalışmıyor?

Arçelik buzdolabı buzmatik, birçok farklı nedenle çalışmayabilir. Buzmatiğin çalışmamasının en yaygın nedenlerinden bazıları; bozuk termostat, kapak contası problemi, fan motoru arızası, yoğun buzlanma, soğutucu gaz eksikliği ve elektriksel sorunlardır.

Buzmatik çalışmıyor, ne yapabilirim?

Buzmatik çalışmıyorsa, öncelikle güç kaynağını kontrol edin. Buzmatiğin fişini veya sigortasını kontrol ederek, elektrik bağlantısında bir sorun olup olmadığını belirleyin. Eğer elektrik bağlantısı sorunu yoksa, buzdolabı kapısını açarak içindeki fanların dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer fanlar dönmüyorsa veya yoğun buzlanma varsa, bir teknik servis çağırmanız gerekebilir.

Buzmatikte yoğun buzlanma nasıl önlenir?

Buzmatiğin içinde yoğun buzlanma, cihazın verimli çalışmasını engelleyebilir. Yoğun buzlanma problemlerini önlemek için, cihazın kapısının sık sık açılmaması ve sıcak gıdaların buzdolabına yerleştirilmemesi gerekiyor. Ayrıca, buzdolabının düzenli olarak temizlenmesi ve buz çözme işlemi yapılması önerilir.

SERVİS ÇAĞIR
Profilo Servisi Altus Servis Telefon Numarası Baymak Servis Demirdöküm Servis Kombi Çözüm Klima Arıza Çözümleri Arıza Çözüm